Skaidu granulu apkure

 

 

Granulu apkures iekārta mājai
 
Kurināšana ar granulām Rietumeiropā tiek praktizēta jau vairāk kā trīsdesmit gadus. Pēdējo desmit gadu laikā granulu kurināmā pielietošana apkures vajadzībām strauji palielinājusies arī visā pasaulē. Pateicoties ilgstošai pieredzei un nepārtrauktai tehnoloģiju attīstībai, mūsdienu granulu apkures katli ir ļoti ekonomiski un viegli apkalpojami.
Modernās nelielas jaudas granulu apkures iekārtas nodrošina augstu lietderības koeficientu - līdz 90%, bet katlu iekārtas no100 kW līdz 2,5 MW - pat 95 % un vairāk. Pie kam lielajās katlu iekārtās degšanas process tiek vadīts ļoti precīzi, balstoties uz skābekļa un CO2 sastāva sensoru nolasījumiem.
Vienīgais katlu iekārtu apkalpošanas pasākums, kas papildus jāveic salīdzinot ar šķidrā kurināmā vai gāzes apkures katliem, ir pelnu savācēja iztukšošana zem kurtuves. Pelnu saturs ir atkarīgs no granulu materiāla un svārstās starp 0,4 un 0,6 procentiem. Vienas tonnas granulu sadegšanas rezultātā rodas 4 – 6 kg pelnu. Pieredze rāda, ka individuālās mājas apkurei gada laikā radītais pelnu daudzums ir 25 kg robežās, kas nosaka nepieciešamību tīrīt katlu vidēji 2 reizes gadā. Granulu piegāde uz katlu māju var notikt divējādi: katlu mājas ar lielām granulu uzglabāšanas tvertnēm apkalpo speciāli aprīkotas automašīnas, kas ar saspiestu gaisu iepūš granulas tvertnē. Mazas apkures iekārtas vajadzībām granulas var nopirkt 15 – 25 kilogramu maisos, vai pasūtīt 1000 kilogramu iepakojumā ar piegādi līdz mājai.
Granulu apkures principiālā shēma ir sekojoša:
Granulu tvertne;
Gliemežtransportieris;
Elektromotors;
Granulu deglis;
Apkures katls.
Granulu apkure:
Kokskaidu granulas - izdevīgs kurināmais ikvienam, par saprātīgu maksu.
 
Laikā, kad dažādu energoresursu cenas strauji aug un cenu
 pieaugumam ir sagaidāms turpinājums, ir pieaugusi gāzes, šķidrā kurināmā un arī malkas cena, jūtams cenu pieaugums ir sagaidāms arī elektroenerģijai. Šāds cenu kāpums var atstāt iespaidu uz katru cilvēku.
 
Kāpēc izvēlēties granulu kurināmo?
Granulu sadegšanas process ir viegli automatizējams;
Izdevīga cena, salīdzinot ar citu automatizējamu kurināmo;
Granulas ir videi draudzīgs kurināmais;
Granulas tiek ražotas no vietējas izcelsmes izejvielām, kas nodrošina stabilas piegādes.
 
 Kas ir granulas
Kokskaidu granulas (angļu valodā: pellets) vai kurināmās granulas ir ciets biokurināmais, kas ir viens no ērtākajiem un efektīvākajiem atjaunojamās enerģijas avotiem
Granulu ražošanas procesā koksnes masu (zāģskaidas, šķelda, malka) vispirms sasmalcina, tad žāvē, pēc tam samaļ, sapresē un beidzot atdzesē. Procesa rezultātā izveidojas 6 līdz 10 mm diametra granulas, kas nesatur nekādas piedevas, izņemot dabīgo koksni (daļai kvalitātes grupu tiek pievienota arī ciete, kas paaugstina granulu mehānisko izturību). Radušos vienāda (gan pēc izmēriem, gan kvalitātes) sastāva kurināmo ir ērti lietot kā mājsaimniecībā, tā arī rūpnieciskās automatizētās sistēmās.
 
Granulu kurināmā raksturlielumi:
Siltumspēja             4,9 kWh/kg
Energoietilpība        apm. 3 MWh/m3
Izejviela                 zāģskaidas
Diametrs                6 -10 mm
Garums                  līdz 40 mm
Tilpumsvars            600-700 kg/m3
1 tonna                           ~ 1,5 m3
Hlorīdi                             maks. 0,03%
Pelni                      zem 0,8%
Mitrums                  zem 8%
Sērs                       maks. 0,05%
Videi draudzīgs kurināmais.
Kurinot ar granulām, jūs palīdziet novērst globālo sasilšanu.
  • Granulu sadegšana notiek CO2 neitrāli, t.i., degšanas laikā izdalās tikpat daudz oglekļa dioksīda, cik koks savas augšanas laikā piesaista CO2 vai izdalītos tad, ja koks paliktu mežā un satrūdētu.
  • Koksne, kā granulu ražošanas izejviela ir atjaunojama, aug mums līdzās, tā ir videi draudzīgs un taupīgi izmantojams enerģijas avots.
  • Granulas uzglabāšanas laikā nepiesārņo apkārtējo vidi.